teisipäev, juuni 05, 2018

Ma reisin üksinda / Elamise kergus

Kaks raamatut. Kevadel läks lugemistempo veidi alla, kuid püüan nüüd tuurid jälle üles saada. Märtsist alates on mul pooleli olnud kaks raamatut ja nüüd lõpetasin need mõlemad täpselt ühel päeval. Tegemist on väga erinevate kirjanduslike teostega - üks kriminull ja teine nö eneseabiraamat.
Alustan kokkuvõtet põnevamast - Samuel Bjørk "Ma reisin üksinda". Mulle meeldis, et olid lühikesed peatükid, kuid ei meeldinud, et alguses oli nii palju erinevaid tegelasi. Mõned ei jäänud meelde, mis tegi raamatu jälgimise ja kaasahaaratavuse esimeses kolmandikus veidi raskeks. Samas oli raamatus põnevust algusest peale. Tundsin puudust sellest, et kuigi kogu raamat oli keskmiselt hea, siis ei olnud seda hetke, kus oleks tekkinud tunne ma-ei-suuda-raamatut-käest-panna-lihtsalt-pean-edasi-lugema. Isegi lõpus. Ja olen nõus mitmete arvustustega, et lõpp oli liiga rutakas. 
Üks tsitaat ka: "Tobias armastas kevadet ja nägi, kuidas talve haare lõdvenes, see pakkus uusi võimalusi, uue väljavaate, et toimub midagi uut, et maailm muutub teistsuguseks. Ta oli sageli mõelnud, et vana-aastaõhtu peaks olema kevadel, mitte keset talve, pärast kolmekümne esimest detsembrit ei olnud päevades ju mingit muutust, aga kevadel on kõik teisiti."

Ja nüüd teine raamat - Katrin Alujev "Elamise kergus". Üks tore, ambitsioonikas, rõõmus ja teotahteline naine kirjutab oma kogemustest elus. Mis on teda mõjutanud ning millega tegeleb siiani. Ääretult kerge ja armas lugemine, mis esitab koguaeg ka provokatiivseid küsimusi lugejale. Ainus asi, et midagi väga uut ma sealt enda jaoks ei leidnud. Kuid see on normaalne, alati polegi uusi vaatenurkasid vaja, vahel on ka ammu-teada-tuntud asju mõnus meelde tuletada ja taas nende peale mõelda. Neid hetki oli küll, mil see raamat käest pannes, mul tegutsemistahe taas kõrgustesse oli tõusnud. 
Samuti mõned tsitaadid:
"Ühel hetkel teed sa silmad päriselt lahti, vaatad päriselt ennast ja sa päriselt meeldidki endale."
"Kui sa saaksid pildistada oma viimaste nädalate toimetamised panoraampildi peale, siis näeksid ülevaatlikult, millised on su praegused prioriteedid."
"Budistlik õpetaja Stephen Levine on öelnud, et põrgu on see, kui sa tahad olla kuskil mujal kui seal, kus sa parajasti oled."
"Ma tahan teha asju väga hästi ja südamega. Ma kuulun nende inimeste hulka, kes ei suuda teha midagi ainult sellepärast, et peab või et see toob palju raha sisse. Mul on vaja teha asju, mis on mu kirg. Mu töö peab olema ka mu hobi. Siis tunnen, et olen elus; siis tunnen, et olen vajalik; siis tunnen, et elada on nii mõnus. Siis tunnen pidevat tänutunnet."
"Olen jõudnud sinnani, et sean endale eesmärgid viies valdkonnas: areng, tervis, suhted, töö ja raha. Selle juurde käib alates 2011. aastast ka visioonipildi tegemine. Juba see protsess omaette on nauding. Teen neid pilte koos minu jaoks väga armsa seltskonnaga."
"Olen enda elus näinud, et kui ma teen otsuse hirmust lähtuvalt, siis on see alati vale otsus."
"Kas sa teed ühe või teise otsuse, sest tahad endale või teistele midagi tõestada?"
"Mulle tundus juba personalitöötajana, et kui püüame oma töötajate nõrkadest külgedest lahti saada, siis saame suure hulga keskmisi töötajaid. Kui aga püüame leida lahenduse, kuidas nende nõrku külgi tasakaalustada ning hakkame selle inimese tugevusi arendama, siis saame palju suurepäraseid töötajaid."

Kommentaare ei ole: