laupäev, august 05, 2017

Idüll

See sõna jäi mind kummitama Katariina Tammerti raamatust "Inglid ja kelmid". Raamat, mis oli mu juuni ja juuli tubli kaaslane ning pani korduvalt südamest naerma. Raamat armastusest, kuid selleni jõuan veidikese aja pärast.

Tagasi sõna juurde idüll. See pole kunagi mu sõnavarasse kuulunud ja nüüd, sel teisipäeval, see sõna kummitas mind. Lihtsalt Elu oli Idüll. Muinasjutuline. Armas. Mõnus. Kuulasime Kaberneemes lainete loksumist, sõime Okos päikese all maitsvat ja ilusasti serveeritud toitu, grillisime ja saunatasime Järva-Jaanis ning mõnulesime võrkkiiges vaatega põllule. Aed hakkab juba suuremat saaki andma - valminud on mu lemmikud: herned ning Päris Porgandid. Jah, lisaks Päris Tomatitele, naudin ma ka Päris Porgandeid. Neid, mis on just üles võetud, veel sellised noored ja mahlased ning lihtsalt sulavad suus. Ahjaa, metsmaasikaid leidsime ka. Palju. Ei jaksanudki kõike ära süüa, kõht oli nii täis. Päevase idülli lõpetas värvikirev päikeseloojang.

Okos tartari nautimas
Kuid see raamat siis... see ei ole tegelikult mingi väärt kirjandus ja isegi rannaromaanina on keskpärane. Sõnastus on väga ühekülgne (seda raamatut lugedes leidsin, et ma ei kirjutagi kõige kehvemini), tegevus kordub ning ei tekita olulist pinget, aga kerge lugeda. Minule see meeldis, sest seal oli nii palju minu eelmise aasta elust. Iroonia, et see raamat kingiti mulle juuni lõpus ja vägagi sarnased sündmused ootasid mind ees, mida raamatki kirjeldab - kirg/kirglikud sõnumid, keerulised suhted, vaikimine, enese leidmine. Juba sissejuhatus oli köitev:
"See oli nii räpane lugu, et ma ei taha seda isegi mäletada. Meenutamisest rääkimata," ütles Mõistus. "Aga seal oli palju head ja ilusat ka. Sa õppisid sellest palju. Sa arenesid selle läbi palju paremaks inimeseks. Ja see on ilmselt ikkagi üks su senise elu värvikamaid armastuslugusid," vastas Süda. "Woody Alleni filmis "Midnight in Paris" ütles Ernest Hemingway, et raamat on hea siis, kui see räägib headest ja ausatest inimestest. Siit loost neid ei leia, siin on ainult pätid ja kaabakad," vaidles Mõistus. "Kes on pätt ja pühak? Ka head inimesed võivad omadega puntras olles halbu tegusid teha. Igaüks on kellegi jaoks ingel ja kellegi elus kelmi rollis," lausus Süda. "Oh. Hea küll siis," andis Mõistus järele. Süda naeratas. 
See on küll suurepäraselt öeldud. Täpselt ja tabavalt. Aga mõned vahvad katkendid leidsin veel:

"Samas kui mina oma väikese stuudiokorteri, väikese auto ja üsna ebaselge töö- ja suhtestaatusega ei pälviks ilmselt nende paljude inimeste tähelepanu... ja samas mul on tõsine kahtlus, et ma olen õnnelikum kui need, kes seda klantspiltelu elavad."

"Noh, kui ma olin kunagi poliitikas, siis panin tähele, et tõeliselt edukaid ärimehi ja poliitikuid ühendab see, et nad mõtlevad võimalusi kaalides ühes dimensioonis - tahan/ei taha. Kas ma tahan seda praegu teha või ei? Ja kui sa teed ainult neid asju, mida tõesti tahad, annab see sulle tohutu jõu ja muudab su praktiliselt pidurdamatuks."

"Success is not the key to happiness. Happiness is the key to success. If you love what you are doing, you will be successful."

"Abielluma ei peaks mitte sellega, kellega sa suudad koos elada, vaid sellega, ilma kelleta sa ei suuda elada."

"Vaata, keskmine Eesti mees saab sust sama palju aru kui see mängukaru, kui sa vaatad talle silma ja räägid kõik ära. Aga kaissu tuleb ikka!"

"Pea meeles, et probleemivaba elu ei ole olemas. Rutiinses rahulikus elus on ühed probleemid, seikluslikus säravas teised."

"Tead ju seda ütlust, et on kahte sorti stressi - see, kui sa ei saa seda meest, keda tahad, ja see, kui saad ja pead temaga siis elama."

Kommentaare ei ole: