esmaspäev, märts 13, 2017

Thai Cookery School

Viimane hommik Sunrise Tropical Resort hotellis. Magasime kauem, sõime hommikusöögi, pakkisime asjad ja tegime oma viimase ujumise. Seda oma kodurannal ja koos traktoriga, ha-ha, olin sõna otseses mõttes meres koos traktoriga. Mis kokkuvõttes poolsaare kohta öelda? Mõnus vaikse liiklusega ja privaatne, kuigi hotell on hotelli küljes. Söögikohti jagub ning lääne külje üks rand on igati armsake. Päevaseid paadireise saab alustada ka algusega sealt, ei pea Krabisse minema. Omamoodi tore on paadi ja/või traktoriga hotelli saabuda (lahkusime näiteks tõusu ajal, siis polnud traktorit vaja, paat tuli hotelli ukse ette). Hotell ise oli piirkonna üks odavamaid, kuid ainus asi, mida ette heita, on nõrk dušši surve ja vähene valik puuvilju hommikusöögil. Aga hotelli aias kasvasid ingveri taimed, neid ma polnud varem näinud.
Krabi linn. Palav. Kohati nahk veel eilsest punane ka. Plaan on teha üks rahulikum päev, sest randa küll ei taha. Nooh, kukkus välja selline tüüpiliselt "rahulik". Kõigepealt sõitsime tuktuki laadse asjaga Tiger Cave Temple juurde.Kui aga ütlesime juhile, et oleme seal tunnikese, siis too teatas, et ei-ei, tund aega te ronite üles ja siis tund alla ning näitas näpuga taevasse. Et nagu mis? Punaste valutavate õlgade, villis jalgade ja 40 kraadise kuumusega 1230 trepiastet üles? Ei tasu ikka hotelli tädide juttu, et "sõidate sinna 20 minutit" tõsiselt võtta.
Me siiski katsetasime, aga kuna olime aja surve all ja see tõesti oli raske, siis jõudsime ca 720 trepiastet ronida. Vaateid nägime ikka osaliselt ära ja õnneks oli all ka templeid ning vaatamist. Kokkuvõttes igati vahva käik ja korralik trenn ka. Alla jõudes läks ühe kookose piim nagu lupsti turgutuseks sisse. Tagasiteel peatus tuktuk puuvilja turu ääres, kust ma oleksin ostnud oluliselt rohkem, kui hommikul lennuk ei läheks. Üks uus puuvili sai aga proovitud - plum mango. Selline kergelt mangomaitseline ploom. Ei midagi super erilist.

Nüüd päeva olulisim nö atraktsioon - Tai toidukool. Kolm tundi ja neli käiku. Oselesime koos ühtede sakslastega neljakesi ja õpetaja oli väga vahva, seega mulle hirmsasti meeldis. Info on lehel www.smartcookthailand.com ja seal on tegelikult saadaval ka väike retseptiraamat. Kõigepealt mõned näpunäited:
- tšilli (ja ka küüslauk) tuleb enne toidu sisse panemist lömastada, siis annab rohkem maitset
- Tais on lisaks kurkumile veel üks ingveriline: galanga
- krevetipasta on siinsetes toitudes oluline komponent ning Umamis müügil, seega õnneks ei pea kaasa tassima :-)
- kaffir laimi leht tuleb samuti enne potti või pannile panemist pooleks teha ja roots ära rebida, nii annab rohkem maitset
- punase ja rohelise karri erinevus - ühte lähevad punane tšilli helbed ja teise roheline tšilli ning magusa basiiliku lehed. Muu on kõik sama: küüslauk, sibul (shallot), sidrunheina varred, galanga, kaffir laimi koor, kurkum, köömned, musta pipra terad, koriandri seemned, sool, krevetipasta. Õiget karripastat tuleb muidugi uhmriga teha!
Ühe retsepti panen veel ja see oli mu tänane lemmik toit hot & sour prawn soup (olgu öeldud, et lisaks valmistasin banaani kevadrulle ja Phat Thai'd, mis on nuudli vokk suurepärase kastme ja kanaga - kuulub ka kindlasti kordamisele): galangal, sidrunhein, kaffir laimi leht, tšilli (lähevad esimesena keevasse vette), sibul ja seened (järgmisena), tomat, suhkur, natuke kanapuljongit, kalakastet. Krevetid. Lõpus laim ja roheline sibul.

Kommentaare ei ole: